Wymiana drzwi wejściowych – ile kosztuje i na co zwrócić uwagę?

Wymiana drzwi wejściowych to ważny element remontu, który znacząco wpływa na komfort i bezpieczeństwo mieszkania lub domu. To nie tylko kwestia estetyki, ale także funkcjonalności oraz izolacji termicznej i akustycznej. Decydując się na wymianę, warto wiedzieć, jakie są koszty, ile czasu zajmuje cały proces. W tym artykule odpowiemy na te pytania i podpowiemy, na co warto zwrócić uwagę przy wyborze nowych drzwi.

Ile kosztuje wymiana drzwi wejściowych?

Jednym z najczęściej zadawanych pytań oraz tych najbardziej nurtujących jest oczywiście „ile to kosztuje?”. Odpowiedzieć można na to pytanie „to zależy” i to tak naprawdę od wielu czynników. Cena zależy przede wszystkim od modelu wybranych drzwi, materiału ich wykonania, a także zakresu prac związanych z montażem, będzie miał na nią wpływ również producent drzwi zewnętrznych . Na rynku dostępne są różne opcje – od tańszych modeli, które można zakupić już za kilkaset złotych, po bardziej zaawansowane drzwi zewnętrzne z dodatkowymi funkcjami, takimi jak lepsza izolacja termiczna, zamki antywłamaniowe czy drzwi dwuskrzydłowe, jednak średni koszt wymiany może wahać się to od 1000 do nawet 5000 złotych w przypadku drzwi jednoskrzydłowych.

Warto również pamiętać, że do ceny drzwi trzeba doliczyć koszt montażu drzwi zewnętrznych, która może wynosić od 300 do 1000 złotych, w zależności od stanu ościeżnicy oraz stopnia skomplikowania prac. Prawidłowy montaż drzwi zewnętrznych to nie tylko kwestia estetyki, ale również funkcjonalności i bezpieczeństwa. Dlatego, jeśli zależy Ci na szybkiej i profesjonalnej wymianie drzwi, warto skorzystać z usług sprawdzonego dostawcy, jakim jest np. drzwimartom.pl.

Czas potrzebny na wymianę drzwi wejściowych zależy od kilku czynników, takich jak stan ościeżnicy, rodzaj drzwi oraz zakres prac. Wymiana samych drzwi, bez konieczności wymiany ościeżnicy, zazwyczaj zajmuje kilka godzin – od 2 do 4 godzin. Jeśli jednak konieczny jest demontaż starych drzwi oraz wymiana ościeżnicy, proces ten może się wydłużyć i zająć nawet cały dzień.

Przeczytaj także:  Remont mieszkania w bloku - jakie zmiany wymagają zgody?

Co z tą ościeżnicą?

Kolejną nurtującą kwestią jest to czy można wymienić same skrzydło drzwi bez konieczności demontażu ościeżnicy. Odpowiedź brzmi: tak, ale tylko w określonych warunkach. Wymiana drzwi zewnętrznych bez wymiany ościeżnicy jest możliwa, jeśli ościeżnica jest w dobrym stanie, nie jest uszkodzona ani zdeformowana. Stare drzwi wejściowe można wtedy zdemontować, a w ich miejsce wstawić nowe skrzydło. Trzeba jednak upewnić się, że nowe drzwi będą kompatybilne z istniejącą ościeżnicą pod względem wymiarów oraz sposobu montażu. Należy pamiętać, że montaż nowych drzwi na starej ościeżnicy może być bardziej skomplikowany, a niekiedy wymagać dodatkowych prac, takich jak dopasowanie skrzydła do otworu. 

Czy trzeba zgłaszać wymianę drzwi w bloku?

Zanim zdecydujesz się na konkretne prace mieszkając w bloku, warto upewnić się czy do wymiany drzwi wejściowych nie potrzebujesz zgody administracji lub spółdzielni mieszkaniowej, bowiem tego typu zmiana może podlegać pewnym regulacjom, szczególnie jeśli drzwi te wychodzą na część wspólną, taką jak korytarz. Zazwyczaj wystarczy proste zgłoszenie planowanego remontu, jednak niektóre spółdzielnie mogą narzucać ograniczenia co do wyboru drzwi, aby zachować jednolity wygląd budynku. 

Na to zwróć uwagę przy wyborze!

Przede wszystkim, materiał wykonania drzwi – czy to drewno, stal, aluminium, czy tworzywo sztuczne – ma wpływ na ich trwałość, izolację oraz bezpieczeństwo. Drzwi powinny mieć odpowiednią izolację termiczną, co pozwoli na oszczędność energii i utrzymanie komfortowej temperatury w mieszkaniu. Ważne są również dodatkowe funkcje, takie jak zamki antywłamaniowe czy systemy zabezpieczające. Warto też kierować się opiniami o samym producencie drzwi. 

Art. Sponsorowany

Podobne wpisy