Siatka zabezpieczająca tunel foliowy przed wiatrem – wskazówki dotyczące parametrów, pomiaru i montażu

Uprawa roślin w tunelu foliowy to bardzo dobry sposób na zapewnienie im odpowiedniego mikroklimatu ułatwiającego wzrost. Pozwala to również na zabezpieczenie plonów przed obfitymi opadami deszczu, chłodem oraz szkodnikami. Każdemu, kto wybierze takie rozwiązanie, przyda się również siatka zabezpieczająca tunel foliowy przed wiatrem. Oto wszystkie cenne porady, jak znaleźć tę idealną.

Siatka zabezpieczająca tunel foliowy – dlaczego warto ją kupić?

Za pomocą specjalnej, dobrze dobranej siatki można zwiększyć wytrzymałość tunelu foliowego. Jego konstrukcja staje się lepiej zabezpieczona przed zniszczeniem na skutek niekorzystnych warunków atmosferycznych, a szczególnie silnego wiatru. Ponadto folia jest odpowiednio chroniona przed rozerwaniem.

Siatka zabezpieczająca tunel foliowy (dostępna m.in u prodecnta Symar) to zwykle model cieniujący. Oznacza to, że zabezpiecza rośliny przed nadmiernym nasłonecznieniem. Z kolei zimą sprawdza się jako dodatkowa ochrona przed mrozem.

Jaka siatka zabezpieczająca tunel foliowy przed wiatrem będzie właściwa? Parametry

Dobranie siatki pod kątem parametrów jest kluczowe, aby mogła należycie spełniać swoje zadanie. Jednym z najważniejszych jest rozmiar. Aby uniknąć problemów z dopasowaniem, najlepiej zdecydować się na model przygotowany na wymiar. Jest też kilka innych kwestii, na które trzeba zwrócić uwagę, a są nimi:

  • stopień zaciemnienia – zwykle obejmuje zakres 35-75%, wszystko jest zależne od gatunków roślin i ich potrzeb,
  • wielkość oczek – najpopularniejsze warianty to 60×60 mm, 100×100 mm oraz 120×120 mm,
  • grubość sznurka – siatka na tunel foliowy musi być mocna, dlatego grubość sznurka powinna wynosić 1,2-4 mm.
Przeczytaj także:  Jak zwalczać ślimaki w ogrodzie: sprawdzone sposoby na ślimaki w ogrodzie

Należy zweryfikować też materiał wykonania. Zalecany jest polietylen, który wykazuje odporność zarówno na uszkodzenia i wilgoć, jak również działanie promieni UV (za sprawą specjalnego dodatku).

Siatka cieniująca do tunelu – wskazówki dotyczące pomiaru oraz montażu

Jak prawidłowo określić rozmiar siatki zabezpieczającej tunel foliowy? W jaki sposób należy zamontować gotową osłonę? Odpowiedzi na te i podobne pytania znajdują się poniżej.

Siatka zabezpieczająca tunel foliowy przed wiatrem – określanie jej wymiarów

Do określenia rozmiaru siatki niezbędne jest wykonanie pomiaru długości i szerokości tunelu. Najlepiej robić to, gdy folia jest już naciągnięta na szkielet konstrukcji. O ile sprawdzenie długości nie stanowi dużego problemu, w przypadku szerokości może być to nieco bardziej kłopotliwe.

Aby to sobie ułatwić, należy naszykować długi sznurek i do jednego końca przywiązać odważnik lub inny ciężki przedmiot (nie może być ostry). Następnie wystarczy przerzucić cięższy koniec przez tunel w taki sposób, aby spadł na ziemię, po drugiej stronie konstrukcji. Drugą końcówkę też trzeba przyłożyć do ziemi i zaznaczyć punkt, w którym się z nią styka. Ostatni krok to zmierzenie sznurka – to pozwoli uzyskać szerokość tunelu.

Montaż siatki cieniującej do tunelu

Siatkę montuje się na zewnętrznej stronie konstrukcji. Należy narzucić ją na tunel i naciągnąć, a następnie przymocować, aby pozostała na swoim miejscu. Do tego można wykorzystać np. opaski zaciskowe, linki lub podobne akcesoria montażowe. Krawędzie folii i siatki można dodatkowo wkopać w ziemię na głębokość minimum 30 cm, zwłaszcza gdy wysokość konstrukcji przekracza 150 cm. Jest to skuteczne zabezpieczenie przed podwiewaniem.


Sprawdzona siatka zabezpieczająca tunel foliowy przed wiatrem tylko od producenta Symar. Zabezpiecz i zwiększ swoje plony w łatwy sposób! Dobierz odpowiedni model z pomocą ekspertów.

Art. Partnera: SYMAR

Źródło grafiki: Shutterstock

Podobne wpisy